Malujeme Grisaille

Grisaille na Wiki
Grisaille (v češtině též „monochromní malba“) je výraz pro malbu vytvořenou převážně jednobarevně, většinou v odstínech šedi, často však také v tónech hnědi.
V praxi se často umělci používají techniku grisaille pro vytvoření pomocných skici. Tato technika taky je obvykle používána ve vyzdobě interiérů pro zobrazení imitací plastických reliéfů na stěnách a stropech.
Nejtěžší věci pro začínajícího umělce je malování obrazu pomocí odstínů stejné barvy. Každý si může pojmenovat barvu objektu, ale potíž je určit, jak několik objektů se navzájem tonálně prolínají, který objekt je světlejší a který tmavší a nakolik. Proto v průběhu studia techniky grisaille učíme se ovládat tóny barvy, snažíme se pochopit a procítit poměr tónů a objemů, nacvičujeme schopnost vizuálně zachycovat tyto vztahy a umět je přenášet na papír nebo plátno. Aspoň se nemusíme rozptylovat hledáním správné barvy. Po zvládnutí techniky grisaille vše vaše následující barevné a monochromní obrazy budou vypadat zajímavěji a mít zvláštní hloubku.
Taky někdy se stává, že umělec namaluje základní obraz v technice grisaille a pak zvýrazní některý detail obrazu pomoci jiné barvy což obraz jen oživí a obohatí.
A na závěr, doporučují pro malování grisaille použít temperu nebo olejovou barvou, nikoliv akvarel.
S pozdravem,
Světlana.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *